wz
     

 

 

   

Dracula 1931

Bram Stoker se narodil v Dublinském Clontarfu jako třetí ze sedmi dětí Charlotty a Abrahama Stokerových. Téměř do svých osmi let jej neidentifikovaná choroba držela na lůžku a bránila mu jak chodit, tak třeba i jen stát. Údajně mu matka v této době vyprávěla lidové příběhy a keltské mýty. Tato choroba a bezmoc byly traumatizující zkušeností znatelnou v jeho dílech – například jako dlouhotrvající spánek a vzkříšení z mrtvých v Drakulovi. Lékaři nepovažovali za zázrak jen jeho chorobu, ale také jeho uzdravení. Po něm začal žít normálním životem a dokonce se stal atletem a fotbalovou hvězdou na místní Dublinské univerzitě, kde studoval historii, literaturu a fyziku na Trinity College. Byl prezidentem tamní filosofické společnosti a auditorem společnosti historické.

I přestože se již od mládí chtěl stát spisovatelem, nakonec nastoupil na úřednické místo na Dublinském hradě. Tato kariéra jej však nijak neuspokojovala a tak začal také pracovat jako novinář a divadelní kritik. Jeho zájem o divadlo vedl k dlouholetému přátelství s hercem Henrym Irvingem. V této době také napsal své první dílo: Duties of Clerks of Petty Sessions in Ireland: Collected Works of Bram Stoker, vydané však až v roce 1879. Publikoval své první povídky he Crystal Cup (1872), The Chain of Destiny (1875) a The Spectre of Doom (1880).

Stoker se roku 1878 oženil s Florencí Balcomovou, tehdejší přítelkyní Oscara Wilda. Věří se, že právě kvůli tomuto sňatku opustil Wilde Irsko. Bram se svou ženou se pak přestěhovali do Londýna, kde v roce 1878 doporučil Henry Irving Bramovi práci hereckého manažera v London's Lyceum Theatre. Tam zůstal po 27 let. Rok po přestěhování se Stokerovým narodil syn Noel. Díky svému přátelství s Irvingem se Stoker dostal do londýnské vyšší společnosti, kde se setkal s malířem Jamesem McNeilem Whistlerem a s Arthurem Conanem Doylem.

Roku 1882 vydal Stoker svou první knihu Under the Sunset a román The Snake's Pass v roce 1890. Zároveň se začal připravovat na svůj další román, kterým byl Dracula vydaný v roce 1897. Po Irvingově smrti roku 1905 pokračoval Stoker v psaní a mimo jiné vydal The Jewel of Seven Stars (1903), Personal Reminiscences of Henry Irving (1906), a The Lair of the White Worm (1911). Stoker zemřel v roce 1912

                   

                    Dracula 1992

 

      

       Dracula 1970

Drácula  

 Snad vůbec nejslavnější hororový příběh všech dob si bere inspiraci ze starých pověstí i
pozdějších prací mnoha slavných spisovatelů. Tento román vyšel poprvé koncem devatenáctého
století a jméno Dracula je od té doby synonymem pro upíra, zosobněné zlo, nemrtvého sytícího
se lidskou krví. I když tuto strašlivou postavu si Bram Stoker nevymyslel, legenda o upírech
je stará jako lidstvo samo. Příběh o hraběti Draculovi, který se ze svého tajuplného hradu
ukrytého kdesi v Transylvánii, dostává až do Londýna, kde se proti němu postaví hrstka
statečných, vedených starým lékařem Van Helsingem, je vyprávěn stylem deníkových zápisků
jednotlivých postav a novinových článků. Samozřejmě od napsání tohoto románu uběhlo mnoho
let a dnes už je (nejen) hororová literatura někde zcela jinde. Zejmnéna klasické prvky
anglického romantického románu 19. století mohou řadu čtenářů odradit. Přesto však Dracula
zůstává napínavým a děsivým románem, který je povážován za jedno ze základních děl
hororového žánru                                      

.Mým pohledem  www.petrnuhl.webzdarma.cz     Vše o  Canon G7   http://canon.hostuju.cz/index.htm