wz
Hrad Bran, slavný jako Draculův hrad, se vrací do rukou dědiců rumunské princezny Ileany. Rozhodla o tom rumunská vláda. Bran je nejslavnějším draculovským hradem, žádná výprava po Draculových stopách po Rumunsku ho nevynechá – a v tom je jeho největší paradox, protože Bran nemá s Draculou nic společného.
Gotický hrad Bran, pocházející ze 14. století, darovalo město Brašov oblíbené rumunské královně Marii, která ho nechala zrekonstruovat a zařídit. Pomáhal jí v tom architekt českého původu Karel Liman. Královna Marie (vnučka anglické královny Viktorie a ruského cara Alexandra II.) hrad milovala. Po její smrti ho zdědila její dcera Ileana; přišla o něj  v roce 1948, kdy jej zabavil rumunský stát. Roku 1956 byl hrad zpřístupněn veřejnosti. Nyní se vrací do rukou dědiců princezny Ileany, což jsou Habsburkové. Ileana se provdala za Habsburka a ve šťastném manželství se narodilo šest dětí.
V současné době probíhají jednání mezi Rumunskem a dědici Branu o tom, zda hrad zůstane v budoucnosti přístupný veřejnosti. Zákon zajišťuje uchování status quo po tři roky – co bude dál, se uvidí.
Hodnota hradu Bran byla před několika lety vyčíslena na víc než 25 milionů dolarů.
Mým pohledem  www.petrnuhl.webzdarma.cz     Vše o  Canon G7   http://canon.hostuju.cz/index.htm