wz
   
Skutečný historický Dracula, totiž Vlad Ţepeş, žádným upírem nebyl. Narodil se v roce 1431 a od roku 1448 střídavě panoval jako kníže-vojvoda ve Valašsku, což je jižní cíp dnešního Rumunska, kde se pravidelně střetával s Osmanskou říší, uherským králem Matyášem Korvínem a saskými městy v Transylvánii. A přestože dosáhl důležitých vítězství nad Osmany, padl do Korvínova zajetí a v roce 1477 byl zabit při obnovených bojích s osmanskými vojáky.

Přízvisko „Draculea" - jde o odvozeninu ze slova „Dragon" neboli „Drak" - získal Vlad od otce. Pokud se tento výraz zapíše jako „Dragolea", znamená „láskyplný" nebo „milovaný" - což je však jen stěží přiléhavá přezdívka pro muže, který si osvojil zcela neláskyplný zvyk nabodávat své nepřátele na kůl, pročež si ostatně získal také další přezdívku Ţepeş (Napichovač).

Zprávy o Vladově kruté metodě - která v té době nebyla v žádném případě ničím neobvyklým - začaly kolovat již za jeho života a Korvín dal pravděpodobně jeho brutalitě mimořádně krvežíznivý podtext. Propagandistická kampaň proti Vladovi se setkala s oslnivým úspěchem a ukojila senzacechtivost veřejnosti barvitým líčením zlovolného knížete napichujícího protivníky na kůl.

Toto líčení Vlada bylo a dosud je zejména na Západě oživováno za účelem démonizace Východoevropanů. Od šestnáctého století byl car Ivan IV. - Ivan Hrozný - nazýván „ruským Draculou". Podobně i maďarská hraběnka Alžběta Báthoryová, která v sedmnáctém století mučila mladé dívky k smrti a věřila v léčebné účinky koupelí v jejich krvi, přispěla k západnímu obrazu východní Evropy jakožto srdce veškeré temnoty lidské duše.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mým pohledem  www.petrnuhl.webzdarma.cz     Vše o  Canon G7   http://canon.hostuju.cz/index.htm 

RUMUNSKO