wz
zpět Tip na výlet Fotografie Kamery Deník Info
Tip na výlet


 

 

           

 

   
 

Vítkovice -Ostrava -Dolní Vítkovice (VIPO)

Zajímavá prohlídka starých vysokých pecí ,koksovny a VI ustředny pro vyrobu stlačeného vzduchu. Určitě stojí za to si prohlédnot tento areál při návštěvě Ostravy .

Otevřeno od >> 24.8.2007 - 31.10.2007       tel info :  724 166 482
* areál bude otevřen vždy v pátek, sobotu a neděli
* začátky prohlídek: 9:00, 11:00, 13:00, 15:00, 17:00
* sraz s průvodcem bude u vrátnice areálu Dolní Vítkovice, Ruská ul.
* dopravní spojení:
a)autem z centra OVA: Vítkovická, Železárenská, Výstavní (semafor vlevo), Ruská (slepá ul. končí u vrátnice)
b) autem od Rudné ulice: Výstavní (semafor vpravo), Ruská (slepá ul. končí u vrátnice)
c) MHD zastávka „Vítkovice vysoké pece“ spoje: tram 1, 2, 6, 13

mapa
Přes Šútovský vodopád  na hřeben Malé Fatry    .

Šútovský vodopád se nachází v Malé Fatře v Šútovské dolině pod hřebenem Malé Fatry ze strany od Váhu.Je to nejvýznamnější vodopád Malé Fatry a voda padá z výšky 38 metrů.Dále budem pokračovat po modré k Mojžíšovým pramenům až Chatě pod Chlebom,kde se můžete nádherně rozhlídnout po okolí . Výhledy jsou opravdu nádherné .Po vydatném občerstvení na chatě se můžeme pomalu vrátit tentokrát po zelené kolem starého vleku po sjezdovce dolů a cestu si může zpříjemnit zobáním borůvek ,po sestupu z lesa obdivovat louky plné motýlů . Na závěr cesty si nenecháme ujít   vykoupání ve starém lomu ze supr čistou vodou.

 

 

 Z Nýdku po česko-polské hranici a zpět :          

Nýdek >Velká Čantoryje>Soszow>Malý Stožek>Nýdek        

 Z obce Nýdek se vydáme po červené značce severovýchodním směrem na rozcestí Pod chatou Na Čantoryji a odtud dále po modré k turistické chatě. Projdeme kolem chaty a pokračujeme stále po modré na vrchol Velká Čantoryje ( 995 m.n.m.), kde byla postavena rozhledna. Z vrcholku budeme sestupovat po modré podél hranice s Polskem přes Beskydské sedlo, Velký Šošov ( 885 m.n.m), Malý Stožek, Pod Velkým Stožkem ,se vydáme po zelené až říčce Hluchová a pak už po silnici do Nýdku

   mapa

 

Vrátná dolina:

Vrátnou dolinu najdeme v Křiváňské Malé Fatře a je právem považována za nejvýznamnější centrum turistiky a hlavně lyžování v pohoří Malá Fatra. Mezi hlavní lyžařská místa patří sedačkový výtah Vrátna do Chleb, z nadmořské výšky 750 m do výšky 1500 m. Délka sedačkové lanovky přesahuje 1850 m. Další atraktivní lyžařská místa jsou Snilovské sedlo, východní svahy Veľkého Kriváně, severní svahy Chleba, Príslop a Paseky. V místě Vrátné doliny se nachází státní přírodní rezervace Rozsutec, která si svůj titul zasloužila pro bohatou vápencovou vegetaci a pro své útesové krásy. Mezi další turistické cíle nacházející se v blízkém okolí patří Skalné město, Poľudňové skaly, Diery a hlavní hřeben Kriváňské Malé Fatry rozkládající se mezi Veľkým Rozsutcem a Malým Fatranským Kriváněm.

 

 

Nová radnice Ostrava  s vyhlídkovou věží 
Nejznámější stavbou ve městě Ostrava je budova Nové radnice. Její výstavba proběhla v letech 1925 až 1930. Na projektu Nové radnice se podílel architekt z Brna Fischer. V roce 1924 se ujali stavby stavitelé Kolář a Rubém. Radnice byla otevřena na počest vzniku Československé republiky 28. října 1930.
Nová radnice města Ostravy je největší v České republice. Nad Novou radnicí se tyčí prosklená vyhlídková věž až do výše 85,6 metrů. Nabízí netradiční  pohled na Ostravu a její okolí (Beskydy, Oderské vrchy, příhraničí Polska a za dobrých podmínek i Praděd v Jesenikách
   

Provozní doba:
Letní čas: Denně 9:00-19:00
Zimní čas: Denně 9:00-17:00
 

 Naučná stezka Lysá Hora                 

 

 

 

Co se na naučné stezce můžete dozvědět?
- o zbojníkovi Ondrášovi - pánovi Lysé hory
- o pozoruhodných původních obyvatelích hor - rostlinách i zvířatech
 - o beskydských lesích a těch na - Lysé hoře obzvláště
- o vývoji krajiny a živobytí zdejšího lidu - o dřevorubcích a pastýřích
- o nebezpečí a obětech hor
- o pozoruhodných osudech obou obcí, kde stezka začíná
- o největším vodopádu Beskyd, o sesuvech a jeskyních
 

  

Po toku Rešovských vodopádů  k hradu Sovinec

Nejlepší cesta je jet do Rýmařova, tam odbočit na Skály nebo Horní Město, v Skály je odbočka na Rešov. Zastavíte u hospody a vydáte se po značce asi 2 km z kopce.

mapa

 

Štramberk

Horské městečko v centru Štramberské vrchoviny na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotínských vrchů a Červeného kamene v předhůří Beskyd, pro svou malebnost zvané „Moravský Betlém“

mapa 

Výlet na nejvyšší vrchol Ostravy:

Nová turistická stezka na haldu Ema je tajemnou výpravou za minulostí města. Halda pořád sama o sobě pracuje. Putování na její vrchol je na vlastní nebezpečí,“ uvádí Klub českých turistů v propagačním materiálu.Svah se vybarvuje do červena a prohořelá hlušina v odstínech cihlové drti vydává neobvyklé teplo. Stačí se jen dotknout. Povrch haldy připomíná maximálně hodinu vyschlá kamna.Všude se vznášejí jemné kouřové obláčky vyvěrající z nitra hory. „Horké plynné exhalace obsahují převážně kysličník siřičitý, a protože mají podobu bělostných závojů, zdá se nám, jako by halda vydechovala,“ vypráví zasvěceně o haldě přírodovědec Vladimír Kroutilík. Pokud by to měl říct romantičtěji, dodal by: „Halda čpí dechem draka, který čeká na svou další oběť. 

Nadmořská výška je 315m n. m., těsně po ukončení dosahovala 327m n. m., do součsného stavu poklesla o 12 m; je to důsledek přirozeného slehávání hlušin. Plocha 82 ha, obsahuje přes 4 mil m3 hlušiny. Uvnitř hořící hlady dosahují teploty 1500 °C, uvnitř vznikají vzácné nerosty, porcelanity a jaspisy, kolem se vyskytují vzácné druhy fauny a  flory .                

Kilometráž trasy:                                                                                                  Černá louka – lávka přes Ostravice (0,4 km) –odbočka ke Slezskoostravskému hradu (1 km) – most M. Sýkory (1,5 km) – tank – Slezskoostravská radnice – rozcestí pod haldou (4,5 km) – odbočka na vrchol haldy (0,5 km) – Hladnov, rozcestí (7 km) – Hladnov, Zoologická zahrada Ostrava (7,5km)